Jak w każdym języku również w języku francuskim jest wiele ciekawostek językowych. Trudno jest wybrać zaledwie pięć ciekawostek językowych, zwłaszcza iż na język ma wpływ nie tylko kultura, ale także wpływy z zewnątrz, geografia, polityka. Serwis Preply przygotował zestawienie najciekawszych wyjątków i słówek oraz znaczeń. Język francuski nie należy do łatwych w nauce, ma specyficzne brzmienie, które wymaga opanowania wyraźnej wymowy wraz z francuskim akcentem. Prócz wymowy warto wspomnieć, iż język francuski to język świata mody, artystów tak estradowych, jak również świata sztuki malarskiej, pisarskiej itd - podaje Preply, oferujaca m.in korepetycje z francuskiego w Warszawie i przez skype. O zaletach nauki francuskiego przeczytasz tutaj.
- W języku polskim istnieje wiele zapożyczeń z języka francuskiego, nie rzadko różnią się one w języku polskim pisownią mimo że brzmienie maja to samo. Językiem francuskim posługują się mieszkańcy aż 44 krajów z czego w 23 jest to język oficjalny urzędowy. W samej Europie francuski jest językiem urzędowym poza Francją w Belgii, Luksemburgu, Monako. W Afryce jest aż 25 krajów, w których porozumiemy się po francusku, dla wielu Afrykańczyków francuski jest językiem ojczystym, co wynika z kolonizacji Afryki przez Francuzów. Do dziś francuski język przetrwał w Tunezji, Maroku, Senegalu. Ciekawostką jest niewątpliwie popularność francuskiego w Azji. Frankofońskimi krajami jest Laos, Wietnam i Kambodża. Z uwagi na dużą ilość krajów frankofońskich powstała wspólnota kulturalna i techniczna zapoczątkowana w 1984r. Francja jako jeden z niewielu krajów w Europie posiada szereg terytoriów zamorskich. To właśnie w nich określana jest la Métropole (metropolię), a jej mieszkańcy métropolitains.
- Jest to trzeci język najchętniej studiowany w skali świata. Mimo iż osób władających francuskim nie spotyka się tak często jak mówiących po angielsku, a w Polsce i po niemiecku to francuskim mówi całkiem sporo osób na świecie. Zwyczajowo francuski jest językiem dyplomacji, toteż często spotkania międzynarodowe polityków, władców i przedstawicieli państw odbywają się w języku francuskim. W przypadku Unii Europejskiej francuski jest głównym językiem instytucji unijnych. Większość z urzędów wchodzących w skład biurokracji unijnej ma siedziby w Belgii lub Francji. Siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg oraz Bruksela. Ilość pracowników zatrudnionych do obsługi UE jest gigantyczna, od nich wszystkich wymaga się dobrej znajomości francuskiego prócz języka ojczystego, a i często obok angielskiego. Jedną z ciekawostek dotyczących francuskiego jest fakt, iż Belgowie są podzieleni we własnym kraju na mówiących w języku francuskim oraz flandryjskim. Niewielu Belgów włada obydwoma językami co za tym idzie Belg z Belgiem może się nie dogadać, zaś spora część Belgów w naturalny sposób eliminuje barierę językową z Francuzami. Pomimo iż w części flandryjskiej Belgii język francuski jest również językiem urzędowym to w instytucjach państwowych trudno jest znaleźć pomoc w języku francuskim. Może być to zdziwieniem dla osób, które emigrują za praca do Belgii licząc na porozumienie się w języku francuskim.
- Kolejną z ciekawostek językowych jest różnorodność francuskiego nie tylko języka używanego w Kanadzie, czy w terytoriach zamorskich ale również w samej Francji. Wśród popularnych języków regionalnych warto wymienić oksytański (prowansalski) w Prowansji, kataloński i baskijski na granicy z Hiszpanią, bretoński w Bretanii oraz alzacki w Alzacji. Duże różnice polegają na akcencie stawianym w innym miejscu, przez co Francuzi nie rzadko mają trudność w porozumieniu się z Francuzami.
- Francja znana jest przede wszystkim z mody. To wśród Francuzów najwięcej jest kreatorów mody, stylistów, projektantów i designerów. Język francuski dysponuje żargonem modowym, to z francuskiego pochodzi wiele międzynarodowych określeń typowych dla żargonu projektantów mody. Pośród grona kreatorów mody wymienić warto takie nazwiska jak Dior, Chanel, Yves Saint-Laurent, Jean-Paul Gaultier, Christian Lacroix i inni, których kolekcje pret-ŕ-porter i haute couture dostępne i cenione są na całym świecie. Jednym z francuskich wynalazków jest odmienna numeracja odzieży damskiej, w której polski rozmiar 40 to francuski 38.
- Odmienności między Francją a wieloma krajami jest bardzo dużo. Francuzi są pomysłodawcami mnóstwa wynalazków technicznych jak łódź podwodna, spadochron czy kalkulator, kino. Typowym zjawiskiem dla Francji jest tzw. midi w pracy. To przerwa między 12 a 14tą, kiedy nieczynne są nawet urzędy. W tym czasie Francuzi zasiadają do posiłku i popijają kawę lub wino. Charakterystyczny na rynku pracy jest również piątek. Dzień pracy uznany za luźny, kończony zwykle o godzinie 12tej.jedną z ciekawostek dotyczącą zwyczajów francuskich jest metoda powitania. Francuzi całują się w policzki od 2 do 4 razy co uzależnione jest od regionu. Zwyczaj ten obowiązuje nie tylko wśród znajomych. Jeśli chodzi o zwyczaje to Francuzi wprowadzili i upowszechnili tradycję zakładania białej sukni do ślubu.
- Francja słynie nie tylko z najdroższych win, najsmaczniejszego szampana, ale również z wyrafinowanej kuchni, w której nie brakuje ślimaków. Produkuje się ich ponad 30 ton rocznie na potrzeby spożywcze. Imponującą liczbą jest też 400 gatunków sera jaki wytwarzany jest we Francji. Inną z liczb wyróżnia się liczba zamków i pałaców francuskich w ilości 40 000. z racji wielu zabytków francuskich w kraju znajduje się aż 38 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znajduje się między innymi Wersal, Katedra Notre-Dame - podaje Preply.
- Ciekawostką typowo językową jest pochodzenie słowa mayday używanego na całym świecie jako sygnał pomocy, ratunku. Słowo to pochodzi od zwrotu pomocy w języku francuskim m'aidez.
- Interesującym trendem w języku francuskim jest pisanie sms'ów w języku francuskim. By skrócić sobie treści zawierane w krótkich informacjach tekstowych Francuzi stworzyli pewien kod ogólnie przyjętych zwrotów. Ilość słów skracanych jets coraz wieksza, niemniej do najczęstszych skrótów należą : Slt salut (cześć), Cmt comment (jak), A+ au plus tard (później), vmt vraiment (serio), HT acheter (kupować), taf travail (praca), pb probleme (problem), bcp beaucoup (dużo), pk pourquoi (dlaczego), mnt maintement (teraz). To nie lada wyzwanie dla osób uczących się francuskiego, skróty znacznie utrudniają zrozumienie rebusów.
- Zjawiskiem godnym zauważenia jest tworzenie francuskiego czarnoskórych Francuzów. Doskonałym przykładem języka a raczej slangu jest francuski czarny RAP. Mnóstwo słów utworzonych na potrzeby slangu nie istnieje w języku literackim i nie posiada odpowiedników. W obliczu przybywających imigrantów z Afryki jest to zjawisko bardzo niekorzystne.
Jak widać, ciekawostek z Francji, o Francji i języku francuskim nie brakuje, a wręcz przeciwnie. Język francuski jest piękny, tym samym warto podjąć trud jego nauki. Powyższe ciekawostki mogą być świetną zachętą do wyboru do nauki francuskiego, który jest językiem coraz bardziej popularnym, również w Polsce. Mimo, iz Francja nie jest bezpośrednim sąsiadem Polski, to przyjaźń polsko-francuska i liczne powiązania między obydwoma krajami wpływają na popularność francuskiego wśród Polaków. Na korepetycje z francuskiego w Warszawiezapraszamy na e-platformę Preply.com. Ucz się francuskiego bo to piękny i praktyczny język!